T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Midyat Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Midyat Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ % 100 ARTTIRILDI.

Güncelleme Tarihi: 28/09/2020

20200928_102042.jpg20200928_102403.jpg
MİDYAT DEVLET HASTANEMİZDE
YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ % 100 ARTTIRILDI.
Hastanemizde yeni doğan yoğun bakım kapasitesi % 100 arttırılarak 4 olan kuvöz sayısı 8’e çıkartıldı.
Kuvöz, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin temel unsuru sayılıyor. Yeni doğan bebekler bu kuvözlerde bakım altına alınıyor. Erken doğumla, düşük tartılı ve risk grubunda olarak dünyaya gelen prematüre bebekler ve kalıtımsal sağlık sorunu olan bebeklerin tedavilerinin muhakkak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerekiyor. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, hayat kurtaran özelliğe sahip bulunuyor. Bu özelliğinin gereği olarak, yaşamı tehdit altında olan bebekler burada bakım altına alınıyor.
Hastane Başhekimimiz Uz.Dr. Mehmet Çelik ”Hastanemizde riskli gruba giren bebeklerin tedavileri ve bakımlarının en iyi şekilde ve sevk edilmeden hastanemizde yapılması için Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitemiz yenilenerek daha modern ve günümüz koşullarına uygun, hijyenik koşullar sağlanarak, bir hizmet kalitesine sahip hale getirebilmek için her türlü tıbbi cihazlar yenilerek sayısı artırılmıştır. Yeni doğan yoğun bakım sayının artırılmasıyla birlikte hastanemizde bebeklerimizin ilçe dışı veya başka hastanelere sevk edilme oranları düşürülmesi planlanmaktadır.Yeni Doğan Yoğun Bakım ünitesindeki yatak kapasitesini arttırmadaki amacımız, riskli gruba giren yeni doğan bebeklerin ilçe dışına sevkinin önlenmesi, bu sebeple oluşan zaman ve maddi kayıpların önüne geçilmesi, sevk sırasında oluşabilecek risklerden hastaları korumak ve tedavilerini kendi ikamet yerinde sürdürmelerini sağlamaktır.Yeni Doğan Yoğun bakım ünitemizde; uzman hekimlerimiz ve yeni doğan yoğun bakım sertifikalı hemşirelerimizle hizmet verilmektedir.”
Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitemizin yatak kapasitesinin arttırılmasında emeği geçen Başta Sağlık Bakanlığı Yetkililerine, İl Sağlık Müdürümüz Uz.Dr Saffet YAVUZ'a, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığımıza ve hastane yönetimimize teşekkür ederiz.